درخت رحمت - کرمانشاه - طاق‌بستان

درختی که شیرین برای فرهاد کاشت

در گذشته درخت گاهی در باور های اعتقادی بشر رسوخ کرده بود هر ملتی غالبا با توجه به اقلیم خود یک نوع درخت را بیش از سایر درختان محترم می شمرد. در ایران هم، درخت چنار از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هست و این اعتقاد به اساطیر و قصه های مردم نیز راه یافته است.

چنار عظیم ترین و از پر عمر ترین درختان ایران است.دهقانان ایران چنار را شاه درختان می دانند. اما عظمت چنار تنها دلیل تقدس آن نیست. چنار هر ساله پوست می اندازد و شاخه های تنومند آن رنگ سبز روشنی به خود می گیرد.

 شیرین و فرهاد افسانه ی زیبای ایرانی دوره ی ساسانی درختی در استان کرمانشاه دارند که طبق گفته ها این درخت را شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در طاق بستان به عنوان یادگاری می کارد.

درخت رحمت در استان کرمانشاه واقع شده. این اثر ارزشمند با ارتفاع ۳۷/۷ متر و با قطر ۸/۴۶ متر در ورودی مجموعه تاریخی طاق بستان، خودنمایی می کند. این درخت علاوه بر ارزش ژنتیکی، ارزش فرهنگی و تاریخی هم دارد، به طوری که در فرهنگ عامه به درخت رحمت شهرت دارد. درختان چنار در کشور ما از اهمیت و سابقه تاریخی بالایی برخوردارند و درخت کهنسال طاق بستان پس از چنار هزار ساله ابرقو دومین درخت کهنسال کشور می‌باشد.

درخت رحمت - کرمانشاه - طاق‌بستان

در ادبیات عامه آن رو به دوران ساسانی و افسانه شیرین و فرهاد نسبت می دهند. در ادبیات فولکلور در خصوص این درخت آمده که، این درخت رو شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در طاق بستان به عنوان یادگاری می کارد. این درخت در طول تاریخ به نام های مختلفی هم چون دارپهلوان، درخت رحمت و درخت کهنسال طاق بستان نامگذاری شده. این درخت در گذشته آسیب هایی دیده بود اما با حفاظت هایی که در سالهای اخیر از آن به عمل آمد در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از آثار طبیعی استان به ثبت ملی رسید.

درخت رحمت - کرمانشاه - طاق‌بستان
درخت  کهنسال رحمت – طاق‌بستان سال ۱۳۱۲

نقشه دسترسی به درخت رحمت واقع در کرمانشاه:

2 دیدگاه

 1. جلیلی میگه:

  سلام و عرض ادب
  با توجه به قدمت ۷۰۰ ساله درخت رحمت کاشت رخت توسط شیرین و افسانه آن نمی تواند واقعیت داشته باشد چون به قبل از ۱۴۰۰ سال تاریخ اسلام میرسد.

  پاسخ پنجشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۸ در ساعت ۹:۳۲ ق٫ظ
 2. کرماشانی میگه:

  در باورهای عامیانه مردم شهر، این درخت را شیرین به عشق فرهاد کاشته است. رحمت اسم کفاش پیری وبد که در سالهای دهه ۶۰ و ۷۰ داخل این درخت کار میکرد و برخی درخت را به نام او درخت رحمت (دار رەحمەت) هم می گفتند. ولی از قدیم الایام مردم این درخت را به نام دار شیرین و فرهاد می شناختند و اسم درستش هم همین است، ولو اینکه صنش کمتر از دوران ساسانی باشد، ولی هرکس کاشته لابد با این افسانه آشنا بوده است.

  پاسخ چهارشنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۸ در ساعت ۸:۱۹ ب٫ظ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *