بلندترین درخت دنیا - آمریکا - کالیفرنیا

با بلندترین درخت جهان آشنا شوید

تا سال ۲۰۰۶، بلندترین درخت شناخته شده در جهان، یک درخت غول آسای ۱۱۲ متری کالیفرنایایی معروف به “غول استراتوسفر” بود که در محلی در یکی از پارک‌های ایالتی کالیفرنیا قرار داشت. برای این که در ارتباط با میزان بلندی آن، تصوری به شما داده باشیم باید بگوییم که طول این درخت دو برابر اندازه‌ی مجسمه‌ی آزادی منهای پایه‌های آن است.

دو طبیعت ‌شناس به نام‌های کریس اتکینز و مایکل تیلور به بررسی گروهی از درخت‌های واقع در پارک ملی کالیفرنیا پرداختند و متوجه شدند که درختانی از این بلندتر هم نیز وجود دارند!! این دو طبیعت ‌شناس با استفاده از برخی اندازه‌گیری‌های مقدماتی به وسیله‌ی ابزار مجهز به لیزر و بر محوریت زاویه سنجی، نه یک درخت، نه دو تا بلکه سه درخت پیدا کردند که از “غول استراتوسفر” بلندتر هستند.

بلندترین درخت دنیا - آمریکا - کالیفرنیا

بلندترین درخت این گروه سه تایی، که هایپریون نام دارد، چیزی در حدود سه متر تمام از “غول” بزرگ‌تر است و طولی برابر با ۱۱۵ متر دارد.

بهترین راه برای اندازهگیری بلندای یک درخت این است که از آن بالا بروید و یک نوار دارای وزن مطلوب را به صورت مستقیم از آن به پایین بیاندازید و البته قطعا این آسان‌ترین راه ممکن نیست چرا که پایین‌ترین شاخه‌های هایپریون حداقل ارتفاعی برابر با ۲۵ طبقه دارند. برای رسیدن به نوک درخت، از یک کمان بسیار نیرومند استفاده شد تا یک نخ ماهی‌گیری با قلاب را از روی شاخه‌ها عبور داده و در بالای درخت مستقر کنند. نهایتا اعلام شد که این درخت با ارتفاع ۱۱۵ متر، بلندترین درخت جهان است.

بلندترین درخت دنیا - آمریکا - کالیفرنیا

اما چیزی که بیشتر مردم نمی‌دانند این است که هایپریون در حال حاضر، فقط با شانس محض تا کنون باقی مانده است، تنها چند صد متر آن طرف‌تر از این درخت، تقریبا درختی وجود ندارد! خوشبختانه در زمان روی کار بودن کارتر(۳۹‌مین رییس جمهور آمریکا) این منطقه به پارک ملی تبدیل شد. اما به هر حال بیشتر درختان این پارک جنگلی، خیلی خوش شانس نبودند. در دهه‌ی ۱۹۷۰، ۱۵ درصد از درختان این پارک قطع شدند و امروز تنها ۴ درصد از آنان باقی مانده‌اند.

بر اساس استاندارد‌های مربوط به درختان، هایپریون هنوز جوان است و با شادابی فراوان، به رشد خود ادامه می‌دهد. استیو سیلت معتقد است که این درخت تنها ۶۰۰ سال عمر کرده است که در مقایسه با انسان، با ۲۰ سالگی برابری می‌کند. می‌توانیم امیدوار باشیم که هایپریون، سال‌های پیری را نیز به چشم ببینید.

بلندترین درخت دنیا - آمریکا - کالیفرنیا

محل دقیق هایپریون هرگز مشخص نشده است. چرا که باید از آن در برابر توریست‌های کنجکاوی که ممکن است بخواهند از آن بالا بروند یا بدتر، به آن آسیبی برسانند، محافظت کرد. درخت‌ها مانند انسان‌ها نیستند، آنها نمی‌توانند از دست خبرنگاران مزاحم فرار کنند. و تاریخ نیز به ما یادآور می‌شود که برای درخت‌هایی که شهرت زیادی به دست آورده‌اند، اتفاقات بدی رخ می‌دهد.

منبع: کجارو

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *