درخت کاج همیشه سبز

چرا کاج همیشه سبز است؟

برگ درخت، کارها و وظایف متعددی را انجام می دهد و یکی از این وظیفه ها تهیه کردن غذا برای درخت است. برگ درخت، گاز کربنیک (دی اکسید کربن) را از هوا، و آب و مواد معدنی دیگر را از خاک جذب می کند و کلروفیل (یا سبزینه ی برگ) انرژی خورشید را جذب می نماید.

کلروفیل پس از نیرو گرفتن از نور خورشید، گاز کربنیک و آب را به قند مبدل می سازد و قندی که به این ترتیب در برگ ها ساخته می شود، غذای اصلی درخت است. برگ مقدار زیادی آب نیز تولید می کند، اما فقط قسمت اندکی از این آب (که از راه آوندهای شیره ی گیاهی به برگ می رسد) در ساختن غذا مصرف می شود.

بیشترین قسمت آب از راه میلیون ها سوراخ ریزی که در سطح برگ وجود دارند، تبخیر می گردد.

درخت کاج همیشه سبز

در بسیاری از کشورها از جمله در آمریکای شمالی در فصل زمستان آب به درخت نمی رسد. پس از منجمد شدن زمین، درخت نمی تواند آب زیادی را به صورت بخار از خود دفع کند. برای این کار، درخت باید مقداری بیش از آنچه که لازم دارد، آب از زمین منجمد جذب نماید. به همین علت است که برگ های درخت می ریزند و درخت کار خودش را تعطیل می کند تا مجبور نشود آب خودش را از راه تبخیر از دست بدهد.

ولی بعضی از درخت ها برگ های خاصی دارند. درخت های کاج، صنوبر و یکی دو نوع درخت دیگر، برگ های سوزنی و باریکی با یک غلاف یا پوشش ضخیم و چرب خارجی دارند. این لایه از تبخیر شدن آب جلوگیری می کند و به همین علت است که برگ های این قبیل درخت ها چندین سال عمر می کنند.

درخت کاج همیشه سبز
پارک چیتگر – تهران

زمانی که برگ های مزبور می ریزند، بلافاصله برگ های تازه ای به جای آنها می رویند و شاخه های این درخت ها هیچ وقت لخت و بدون برگ به نظر نمی رسد.

به همین جهت است که کاج و درخت های شبیه آن را (که به خانواده ی کاجی ها شهرت دارند) به اسم درخت های همیشه سبز می نامند.

درخت های دیگری با برگ های پهن یا پنجه ای وجود دارند که در تمام مدت سال سبز باقی می مانند. به عنوان مثال، درخت بلوط زنده و درخت برگ بوی کالیفرنیا برگ های سختی دارند که رطوبت خود را در ماه های سرد سال نیز حفظ می کنند.

منبع: youc.ir

3 دیدگاه

 1. رها میگه:

  سلام بنده از حامیان محیط زیست هستم .وموافق حمایت ازدرختان ..اما یک نکته که بنظرم بهتره توجه اکید بشه حمایت از درختان بومی کشورهست که با محیط زیست ما همخوانی داشته باشه..درختانی مثل کاج وکهور آمریکایی علاوه بر صدمه به محیط زیست برای سلامتی انسانها مضرهست بهتره دراین مورد تحقیق کنید وجلوی کاشت این درخت رو بگیرید که دراینصورت خدمت بزرگی به مردم کردید..اگرمن شهردار بودم حتی تمام درختان کاج موجود درسطح شهرها رو قطع میکردم وبجاش درختان مثنرثمروبومی منطقه خودمون رو میکاشتم

  پاسخ چهارشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۶ در ساعت ۸:۰۷ ق٫ظ
  • سعید میگه:

   سلام و درود بر شما
   شمایی که به فکر درخت و محیط زیست و زیبایی های طبیعی هستید.
   رها خانم به نظرم شما بطور احساسی با درخت کاج در برخورد می کنید.
   پیشنهاد میشه به اطلاعات کارشناسی هم توجه کنید.
   درخت کاج و اساساً همه موجودات و نباتاتی که بطور طبیعی در چرخه حیات در این کره خاکی زندگی می کنن حتماً وجودشان یه فوائدیا مضراتی برای ما یا محیط زیست ما دارن.
   اینکه ما بخوایم همه چیز را با خط کش خودمان بسنجیم و اظهار نظر کنیم کمی بی انصافی است.
   بله درخت کاج مشکلات و مضراتی دارد ولی فوائد خاص خود را هم دارد. اگر کارگزاران و مجریان دستگاه های اجرایی بدانند که کجا باید از این درخت مقاوم بهره ببرند حتماً مفید فایده خواهد بود.
   ضمنا این سایت فقط اطلاعات تخصصی و علمی دلیل سبز مانده برگ های درخت را عنوان کرده اند شما چرا کار را به مسائل ناسیونالیستی و حمایت از درختان بومی و آمریکایی بودن… کشانده اید؟!

   پاسخ شنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۶ در ساعت ۳:۵۴ ب٫ظ
 2. ali hadad میگه:

  مرسی از سایت خوبتون مطالب مفیدی دارین برای کسب اطلاعات گردشگری و تور های مسافرتی هم می تونید به تور لحظه آخر مراجعه کنید

  پاسخ دوشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۶ در ساعت ۱۱:۲۲ ق٫ظ

دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *